Home » Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

smoking girl lamp

Televizyondaki Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış sigarayı bıraktırmaya yönelik reklamları izlerken kıs kıs gülerdim. Hatta, adam sevdiklerinin yanında siyah beyaz çekimli oturmuşken ben ise sehpanın üstünde duran Djarum marka sigarama ve doğumgünümde hediye gelen Jack Daniel’s logolu Zippo çakmağıma uzanırdım. Karanfil kokulu karanlık renkli bu sigarayı fantastik olmayan bir şekilde yakarken kül tablasının nerede olduğunu pek düşünmezdim.

Bakanlığın hazırlattığı reklam, adamın sigarayı bıraktığını söylediği zaman renklenir ve çoluk çocuk ortam bir düğün havasına dönerdi. Mutlu bir aile tablosu. Kimileri sanıyorum reklamı gördüğünde kanal değiştirir kimi de ailenin mutluluğuna sevinir elinde sigara. Ne kadar ilginçtir ki bu reklamlar bir zamanlar “Kamu Spotu” yazısı ile yayınlanırken, şimdilerde “Zorunlu Reklam” olarak yayınlanıyor. Biz istemiyoruz da zorla yayınlatıyorlar bacım der gibi. Haklı olabilirler tabii, reklamları, logoları yasaklandıktan sonra bile peynir ekmek gibi satan bir meret bu. Peki bırakmak mümkün mü? Ya da diğer bir taraftan bakarsak arkadaşım neden bırakayım?

Ben 6 Nisan 2014’de bıraktım. Bırakmak İstiyorum adlı filme gittim bir arkadaşım ile. O da ara sıra benim yanımda iken ya da sanıyorum ki arkadaş ortamlarında içiyordu. Film, sinemalarda 1-2 hafta yayınlandı, sonrasında tahmin ediyorum ki pek rağbet olmadığından yayından kalktı bu bir paket sigara parasına izleyebileceğiniz film (7 TL). Anneme, babama, tanıdıklarıma, iş yerindeki çalışan arkadaşlarıma gitmelerini önerdim. Gidenler olmuştur elbet ama talihsizlikler! yüzünden sanıyorum pek giden olmadı.

Filmin sitesi üzerinden ajans ile iletişime geçtim, DVD’sinin çıkacağını söylediler ama uzun zaman oldu, başka soran insanlar da var. Sonra filmdeki Emre Üstünuçar’ın sitesini buldum, biraz inceledim. Aslında bunun dünya çapında yaygın bir bırakma yöntemi olduğunu gördüm. Allen Carr yöntemi diye geçiyor. 60dk’da sigarayı bırakmak gerçekten mümkün.

Türkçe dublajlı halini izlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Kanunsuzlukta dünya çapında işler yapıyoruz ama sanıyorum ki emeğe saygı yüzünden kimse Bırakmak İstiyorum filminin kaçak yayınını çekmemiş. Neyse Allen Carr’ın filmini internette basit arama ile benim bulduğum adresler şöyle:

http://belgeselist.web.tv/video/sigarayi-birakmanin-kolay-yolu-allen-carr-full-turkce-dublaj__zmuvbqftl6a

http://www.filmleyelim.com/allen-carr-sigarayi-birakmanin-kolay-yolu.html

Yayınlanamamasının arkasında kesin Amariga var! 🙂

Zaten sen az içiyordun, benim dedem 80 yaşında hala içiyor hiç birşey de olmadı diyenlere tek sözüm var: Aferin! Bence siz zaten içmeye devam edin. Boşuna oksijen tüketmenize gerek yok. Ben de zamanında bir çay bahçesinde kederlenip arka arkaya 20 tane sigarayı daha diğerini söndürmeden içtiğim zamanları hatırlıyorum. Hem kesenize yazık hem de sağlığınıza. Şimdi arkadaşınız olarak sizden 20-30bin TL para istesem ve bir daha da geri vermesem cıngar çıkartırsınız. Ama içtiğiniz sigara da aynısını yapıyor mu?!

http://www.allencarrturkiye.com/ adresini de ziyaret edip hem özel kurslara hem de bilgisayar başında okuyabileceğiniz sigarayı bırakma yöntemleri ile ilgili kaynaklara erişebilirsiniz. Yakınlarınızda kesinlikle bir merkez vardır ve 1-2 seansta bırakmak mümkün. Bir maddenin bağımlısı olmak çok da iyi birşey değil. İster sigara olsun, ister de alkol, kahve, keyif verici maddeler olsun.

Gerekirse tekrar bu konuya döneriz, soruları cevaplarız, daha pratik yöntemler sunarız. Ama bırakmaktan korktuğu için filme gitmeyen hatta bu yazıyı bile okumayacak insanlar tanıyorum 🙂

Ekşisözlük’te djarum ile ilgili iç karartan yazıları okurken şöyle bir hadise ile karşılaştım. Yazarın birisi sigara içtiğim paraları biriktirsem bir Mercedes alırdım yazmış. Diğeri ise ben de bırakmış olsam ikinci Mercedes’imi alırdım demiş. Bence siz hem sağlığınızı geri alın hem de Mercedes’inizi.

Güncelleme: Bu yazı hazırlandıktan sonra sigara ve zararları hakkında çokça video izledim ama zararlarını bilerek kimse bırakmıyor, hatta tek kurtuluşunu insan sigara olarak görüyor. Sigara içenler iradesi güçlü insanlar, sevdikleri için mutfağa gidip su almaya erinirken, gecenin köründe açık bir bakkal arayabilirler.

Photo Credit: https://www.flickr.com/photos/fidanovska/6215352303Elena Fidanovska