Home » Sosyal Bilimler ve Sosyal Medya

Sosyal Bilimler ve Sosyal Medya

podcast dog radio

Sosyal medya üzerine yazılacak çizilecek çok şey var, zamanı geldikçe bu konuda da paylaşım yapmayı düşünüyorum. Bugün bu yazıda toplaşmamızın amacı National Centre for Research Methods yeni bir podcast yayınlamış. Konusu, sosyal bilimler araştırmacıları ve sosyal medya. Her ne kadar ingilizliğin dibine vursalar da 9dk’lık bu dinlenceden güzel çıkarımlar yapmak mümkün.

Sosyal medya araştırmaları yaparken sosyal medyanın kendisini araştırabilir ya da bu ortamların bireylere, gruplara olan etkilerini inceleyebilirsiniz. Tabii bu araştırmaları yaparken ölçme ve değerlendirme oldukça zor oluyor. Örneğin, yaptığınız araştırmayı tekrar etmek pek mümkün değil. Koşullar aynı değil, sistem aynı değil. Kişilerin raporladıkları kendi düşüncelerinin bir yansıması mı yoksa içinde bulundukları grubun yansıttığı bir görüş mü? Tabii ki bir de veri toplarken etik açıdan nelere dikkat etmeliyiz konusu var. Bununla ilgili podcast biraz bahsediyor. Bazı üniversitelerde araştırmacılar için sosyal medya kullanarak veri toplanması hususunda yönergeler bulunmakta. Umarım bizim üniversitemiz için de bu tarz yönergeler geliştirilir. Kimse elini taşın altına atmazsa nihayetinde ben yaparım.

İlgili dinlence: http://www.ncrm.ac.uk/resources/podcasts/view.php/blurring-the-boundaries

Keşke hızlı okuma gibi hızlı dinleme özelliğimiz de olsa. Konuşmayı hızlandırak dinlemek mümkün ama yine de bunu paralel olmayan bir şekilde yapabiliyoruz. Belki açık kaynak araçlar ile seslerin yazılı hale çevrilmesi daha da kolaylaşır. Youtube hem akışı belirli oranda hızlandırabiliyor, hem de konuşmaların altına analiz edebildiği düzeyde altyazı ekleyebiliyor. Android telefonlardaki google speech api ise oldukça yüksek oranlarda (Türkçe dahil) sesi metine dönüştürebiliyor.

Sosyal bilimler alanında fazlaca kullanılan görüşmelerin kayıtları da buna benzer yöntemlerle metin haline yüksek oranda dönüştürülecektir diye düşünüyorum.

Dipnot: Centre diyince İngiltere, Center diyince A.B.D. aklımıza gelmeli. İngiliz ingilizcesi ile Amerikan ingilizcesinin çekişmesi bitmez.

Photo credit: https://www.flickr.com/photos/zoomar/2265202595